Kas yra CNC frezavimas?
DUK: Kas yra CNC frezavimas?
CNC frezavimas ne inžinerinio išsilavinimo žmonėms atrodo gana mistinė paslauga. Iš pirmo žvilgsnio net neaišku, kas tai yra ir kam to iš viso reikia. Gamyboje šios staklės yra vienos iš dažniausiai naudojamų. Norėtume šiek tiek plačiau apie jas papasakoti suprantama kalba.
Kas yra CNC? O Frezavimas?
Pirmiausia pradėkime nuo frezavimo. Frezavimas, tai tam tikros formos objekto išpjovimas iš ruošinio – medžio, metalo, plastiko, stiklo, polikarbonato ir kitų medžiagų. Frezavimo principas gana paprastas – greitai besisukanti freza pašalina nereikalingus ruošinio sluoksnius ir palieka tik reikalingą detalę. Nuo medžiagos ir detalės formos priklauso, koks įrankis bus naudojamas.
Su frezavimu kaip ir viskas aišku, o kas yra CNC? CNC yra Computer Numerical Control – kompiuterinis skaitmeninis valdymas. Tai reiškia, kad frezavimo staklės yra valdomos kompiuteriu, kuris visus staklės veiksmus paverčia tam tikromis skaitmeninėmis koordinatėmis.
CNC staklės buvo sukurtos dar 1950-siais, kai nebuvo kompiuterių. Komandos tokioms staklėms buvo perduodamos naudojant specialias korteles su išpjautomis skylutėmis – kažkas panašaus į perfokortas. Aišku, frezavimas tada buvo gana sudėtingas. Atsiradus kompiuteriams, kurie sugebėjo skaičiuoti itin greitai, šios staklės smarkiai patobulėjo. Dabar CNC frezavimas yra visiškai kompiuterizuotas – reikia tik įvesti detalės brėžinį, apdirbti duomenis specialia programa ir pateikti staklių kompiuteriui.
Ar liko kokio rankinio darbo? Tikrai taip. Stakles prižiūri operatorius, kurio darbas yra ne tik užtikrinti, kad viskas veiktų, staklės dirbtų kaip įmanoma efektyviau, bet ir uždėti ruošinį ant jų stalo. Operatorius uždeda ruošinį, jį pritvirtina laikikliais arba vakuuminiu siurbliu pritraukia prie staklių pagrindo, įsitikina, kad visi detalės gamybos duomenys yra suvesti teisingai ir paleidžia stakles.
Galima stebėti procesą iš arti ar atokiau – nėra skirtumo. Svarbu, kad staklių proceso metu niekas neliestų ir nejudintų, nes viskas atliekama mikrometrų tikslumu. Bet kokie pašaliniai trukdžiai, oro sąlygų pasikeitimas, kitų žmonių veiksmai gali pakenkti procesui ir mažų mažiausiai detalę teks frezuoti iš naujo. O tai nenumatyti nuostoliai, nes ruošinių kiekis būna gana ribotas.
Kodėl frezavimo paslaugos tokios reikalingos?
Dabartinis gamybos verslas dirba „outsourcingo“ principu – ko negali pasidaryti pats, užsako iš kitų specialistų. Taip atsiranda daug baldų gamintojų, laiptininkų, suvenyrų gamintojų, kurie dirba nedidelėse dirbtuvėse ir tik užbaigia tam tikrų detalių gamybos procesus – jas nušlifuoja, nuvalo ir surenka. CNC frezavimo paslaugos yra skirtos būtent jiems. Staklės – labai brangi investicija, todėl ne visi ryžtasi jas įsigyti – nebus tokio apkrovimo. Dėl to ir kreipiamasi į tokias įmones, kurios gali atlikti frezavimo darbus.
Ar CNC frezavimas reikalingas buičiai? Ne, tai specialistams skirta paslauga. Pavieniams fiziniams asmenims šios staklės reikalingos itin retai.