Paukščių lesinimas žiemą – dažnos klaidos ir patarimai

  • Home
  • /
  • Portfolio
  • /
  • Paukščių lesinimas žiemą – dažnos klaidos ir patarimai

Pirmieji speigai

Lesyklos šaltuoju metų laiku – labai dažna detalė tiek parkuose, tiek soduose ir ant palangių. Tikriausiai nekyla klausimų kam jos reikalingos. Atšalus orams ir žemei pasidengus pirmuoju sniegu bei ledu paukščiams yra vis sunkiau susirasti maisto ir reikalingų medžiagų. Daugelis skuba sparnuočiams pagelbėti, tačiau ne visi supranta, kad ne viskas , ką galite valgyti jūs tiks ir paukščiams. Ką daryti, norint pagelbėti, tačiau ne pakenkti paukčiams spūstelėjus pirmiesiems šalčiams? Tai paprasta ir gana lengvai įsimenama, o paukščiai labai džiaugsis jūsu pagalba.

Kuriuos paukščius reikia lesinti ir kada ?

Atšalus orui ne visiems paukščiams iš karto yra reikalinga pagalba. Didesni vandens paukščiai, tokie kaip gulbės ir antys, maisto sugeba susirasti pačios, todėl lesinti jas reiktų pradėti nuo gruodžio vidurio, o ne pirmą kartą pašalus. Tačiau smulkesniems paukščiukams, tokiems kaip sniegenos, žvirbliai ir zylės gali tekti pagelbėti jau rudens pabaigoje, kada žemę padengia pirmasis šerkšnas ir jiems tampa sudėtingiau susirasti maisto. Dažnai ornitologai iškeldavo klausimą, ar dirbtinai lesinti paukščius iš vis yra gerai ? Į šį klausimą yra labai daug nuomonių, bet faktai rodo, kad paukščiai bet kokiu atveju yra labai priklausomi nuo žmogaus veiklos, o dažnai eidami pasroviui su ja nuo jos ir nukenčia, todėl toks lesinimas žiema yra šiokia tokia kompensacija paukščiams už patirtus nuostolius.

Ką reiktų žinoti pradedant lesinti paukščius?

Atminkite, kad ne šaltis žiema pražudo paukščius, o badas. Pradėjus lesinti paukščius nebegalima sustoti tol , kol jie savarankiškai negalės susirasti maisto. Tai yra labai atsakingas darbas, nes pabėrę lesalo vieną kartą, turėsite tai daryti kasdien. Jei kelias dienas aktyviai lesinsite paukščius, o vėliau staiga nustosite – tai gali sukelti paukščiams rimtų problemų, nes įprastai rasdami jiems padėto maisto jie apsistoja ir nebeieško kitur, o jo neradę vieną kartą pastoviai lesinant – jie kantriai lauks , kol jo neatsiras vėl, o nesulaukę gali nusilpti ir žūti.

Ornitologai pabrėžia, kad informacijos apie paukščių lesinimą gausu, tačiau reikia nepamiršti ir vieno svarbaus dalyko.

Pradėjus lesinti paukščius jie tampa beveik jūsų augintiniais, kaip kačiukai ir šuniukai, todėl pradėjus juos maitinti reikia prisiimti pilną atsakomybę dėl tolimesnės jų ateities. Kaip ir augintiniai atsiranda gatvėse, taip ir lesyklos yra apleidžiamos ir dažnai gali tapti pražūtimi paukščiams, todėl pradedant lesinti reikia turėti atsakomybės ir sąmoningumo. Apie paukščių lesinimą vaikams yra kalbama mokyklose, tačiau reiktų šviesti ir suaugusiuosius. Įsirengus lesyklą ją reikia ir tinkamai prižiūrėti, laiku pilti lesalą ir nepamiršti, kad paukščiukai labai džiaugsis , jeigu tai darysite iki tol, kol jiems bus lengviau savarankiškai susirasti lesalo.

Perlesinimas ir lesinimas ne laiku

Dažnai visais metų laikais, o ypatingai žiema atsiranda paukščių perlesinimo problema. Lesyklėlėse mažus paukščius perlesinti yra sunku, nes jie nuolat keičiasi ir konkuruoja vieni su kitais, o sulesę jiems reikalingą kiekį užleidžia vietą kitiems, kuriems lesalo reikia labiau. Didžiausia problema yra su vandens paukščiais, kurie dažnai kenčia nuo perlesinimo ir lesinimo netinkamu metų laiku, kas lemia jų pasilikimą žiemoti, nors nelesinant šių paukščių netinkamu metu jie galėtų ramiausiai leisti žiemą šiltesniame klimate, palankesnėje aplinkoje.

Dažnai pastebima , kad jaukinami ir lesinami vandens paukščiai dažnai pasilieka žiemoti. Atėjus didesniems šalčiams sumažėja atviro vandens plotai, o mažesni vandens telkiniai būna iš viso užšąlę, todėl vandens paukščiai nebegali susirasti maisto, o skristi į šiltuosius kraštus jau yra per vėlu, nes paukščiams neužteks energijos. Taip vandens paukščiai tampa visiškai priklausomi tik nuo žmonių globos. Taip pat didelį nerimą kelia tradicija maitinti vandens paukščius duona, batonu ir bandelėmis. Taip paukščiai ne tik negauna reikiamu medžiagų, kad paukštis būtų stiprus ir geros būklės, bet net pradeda tukti ir sutrinka jo normali medžiagų apykaita. Kartais gulbės svoris būna tris kartus didesnis už jos įprasta svorį, o tokio svorio paukščiui gali kilti rimtų problemų. Tai sukontroliuoti labai sunku, nes tikriausiai lesinant paukščius nei vienas nesusimąstome, kiek jis jau batonų galėjo sulesti prieš ateinant jums. Dažnai imama diskutuoti, kad reikia drausti vandens paukščių lesinimą. Specialistai sutaria, kad vandens paukščių lesinimas vasarą ir rudenį kelia pavojų paukščio sveikatai ir gyvybei. Kai šaltis mažesnis, vandens paukščius reikia lesinti mažiau, nes tada jie pradeda vėl ieškotis maisto patys, pasklinda po vandens telkinį ir nebesikaupia šėrimo vietose. Jei jau atsitiko taip , kad jūsų ežere liko žiemoti keletas vandens paukščių, o oras lauke yra labai šaltas – gelbėkite juos nuo išsekimo ir bado mirties, tačiau nepersistenkite. Atlikus tyrimą nustatyta, kad 50-70 gulbių būriui per žiemą užtenka 2-4 maišų grudų.

Kokia lesyklą pasirinkti ?

Kokie turėtų būti lesyklos standartai, forma, medžiagos ir dydis niekur konkrečiai apibrėžta nėra. Svarbiausia – kurioje vietoje ji bus kabinama ir kokio dydžio paukščiams norite padėti, nes tikriausiai nenorime , kad visas lesalas atitektų varnoms ir kitiems dideliems paukščiams, kurie gali savarankiškai susirasti maisto net žiema. Lesykla nebūtinai turi būti namo formos, su sienomis ir stogu. Jeigu neturite įgūdžiu pagaminti ar nenorite skirti pinigų įsigyti lesyklai – užteks paprasčiausios plokštės ir ant jos paberti lesalo. Tačiau klasikinis ir labai gražus sprendimas – namelis be sienų, kurį galima įsigyti arba pasigaminti iš įvairių namų apyvokos daiktų. Galima panaudoti paprasčiausią pieno pakuotę. Nors grožio nedaug ir po žiemos ji greičiausiai suirs – funkciją ji vis tiek atlieka, tad jei norite pagelbėti paukščiukams jums tikrai nereikia išleisti nieko papildomai. Taip pat nereikia per didelės lesyklėlės, nes jos gali pritraukti stambesnius paukščius, tokius kaip kėkštai, varniniai paukščiai ar geniai. 

Pasirūpinkite lesyklos saugumu

Ne ką mažiau yra svarbu pakabinti lesyklą saugioje, tačiau matomoje vietoje. Žiema ne tik paukščiams yra susirasti maisto, tačiau ir laukiniams plėšrūnams bei plėšriems paukščiams, o jūsų naminiam katinui paukščių gaudymas gali pasirodyti puiki pramoga. Pakabinkite lesyklas jiems nepasiekiamose vietose, pavyzdžiui ant šakos , kur katės negalės nepastebėtos prisėlinti. Norint apsaugoti paukščiukus nuo plėšrių paukščių yra patartina lesyklas įrengti prie tankių krūmų, kad kilus pavojus jie galėtų greitai pasprukti, mat didesnio dydžio plėšrūnams nepavyks taip greitai ir lengvai prasibrauti pro tankius krūmus. Taip pat yra svarbu, kad paukščiai galėtų išskristi bent iš dviejų pusių, kad kilus pavojus paukštis nebūtų įspraustas į kampą.

Kuom lesinti ir kuom nelesinti paukščių?

Specialistai ragina pilti kuo natūralesnį lesalą, be priemaišų ar prieskonių. Lesalas neturi būti konservuotas ar kitaip termiškai apdorotas. Taip pat netinka sūdytas lesalas ( sūdytos saulėgražos, sūdyti riešutai ), nes prilesę tokio lesalo paukščiai pradės ieškoti kur atsigerti, o neradę ims lesti sniegą, dėl kurio gali sutrikti jų žarnynas ir jie gali nugaišti. Taip pat jokiu būdu negalima pilti į lesyklas sugedusio, prarūgusiu, pasenusio, parazitų pažeisto ar chemikalais apdoroto lesalo. Citrusiniai vaisiai, pavyzdžiui apelsinai, citrinos, greipfurtai ar bananai bei jų žievės irgi netinka. Turbūt dažniausiai naudojamas lesalas yra juoda ruginė duona, tačiau jos irgi paukščiams žiema negalima, nes šaltame ore ji yra blogai virškinama, o būdama paukščio gurklyje surūgs.

Saulėgrąžos – visur ir visada ?

Įdealiausias ir daug nekainuojantis variantas – saulėgrąžos. Jis taip pat yra naudingiausias paukščiams, nes jose gausu riebalų, o tai yra labai svarbus energijos šaltinis mažiems paukščiukams. Svarbiausia, kad jos būtų neskrudintos, negliaudytos ir kaip minėta – nesūdytos. Geriausia yra saulėgražos su plonu lukštu, nes jos nesukels paukščiams papildomų problemų, o gliaudydami jas jie sušils, tam puikiai tinka juodosios smulkios saulėgrąžos, apžiūrėkite jas, kad nebūtų skylučių, nes jos gali reikšti, kas saulėgražuose yra parazitų, o tokių saulėgražų duoti paukščiams negalima. Galima saulėgražas pravolioti kočėlu, kad paukščiams būtų lengviau lukštenti.

Ką lesa paukščiai?

Paukščiai noriai lesa smulkius grūdus, avižinius dribsnius ir kitas kruopas. Geriausia berti maišytas sėklas ir grūdus su saulėgrąžom ir kanapėm. Taip pat paukščius drąsiai galima lesinti balta duona, tik ją kaip ir kitus gaminius iš miltų reiktų padžiovinti ir sutrupinti, nes prie minusinės temperatūros duonos riekė gali sušalti į ledą. Paukščiai su pasimėgavimu kapos pakabintą mėsą, lašinius ir gyvulinės kilmės riebalus. Tam puikiai tinka mėsa ir lašiniai iš parduotuvės, tik labai svarbu, kad jie nebūtų sūdyti ar su kitokiais prieskoniais, paukščiams galima duoti tik naturalią mėsą ir lašinius. Mėsą ir lašinius reiktų pritvirtinti viela, smulkinti nebūtina. Taip pat tinka ir papūgų lesalai, tik atkreipkite dėmesį, kad jame nebūtų anskčiau minėtų produktų, kurių paukščiams lesti negalima.

Paukščių delikatesas – paukščių pyragas

Norite padaryti kažką daugiau, nei pakabinti lesyklą ir paberti saulėgražų? Turime labai puikią mintį. Pagaminkite paukščių pyragą. Tai labai greita ir paprasta, o paukščiams tai bus tikra puota. Paimkite aukštą intą ir jame ištirpdykite taukus (arba margariną), į jį suberkite riešutus ir saulėgražas – svarbiausias ir vertingiausias paukščių pyrago dalis. Papildomai įdėkite kitų grūdų, sorų kruopų, dribsnių, avižų, avižinių dribsnių, kukurūzų, kviečių , aguonų, linų, sėmenų, kanapių ir kitokių kruopų. Išmaišykite, supilkite į maišelį, įdėkite į pyrago vidų virvutę, o kitą jos galą palikite išorėje, suformuokite  ir įdėkite į šaldytuvą. Pyragui sušalus perkelkite jį į tinklelį, arba pakabinkite lauke. Pauksčiai negalės atsidžiaugti tokiu vertingu skanėstu.

Kokių paukščių galima tikėtis lesyklėlėje ?

Sniegena

Žalioji Meleta

Svilikas

Sniegstartė

Liepsnelė

Karetaitė

Geltonoji starta

Svirbelis

Svilikas

Kikilis

Kėkštas

Juodasis strazdas

Peržiūrėti lesyklėles promidesign.lt

Straipsnis © 2022, UAB PROMI , Promidesign.lt Promidesign.com Promidesign.co.uk

Share: